Wilbert's nieuwsbrief februari 2008



CD's
Kronos Quartet and Wu Man: The Cusp of Magic

CD tip van Olav:
Noze:Songs on the Rocks

LP tip van Chris:
Guttertwins: Saturnalia

CD tip van Jan Willem:
Robert Forster: The Evangelist

Kijk hier voor de maandelijks wisselende Wilbert LP voorraadlijst

platen


Op de jaarlijkse CES (Consumer Electronics Show) in Las Vegas ging het afgelopen januari vooral  om plat/platter/platst (wat beeldschermen betreft) en konden harddisksystemen op een grote belangstelling rekenen. Voorlopig steelt ons platste scherm, de 60 inch full HD Pioneer Kuro, hier de show met Blu-ray én DVD (wat een geweldige filmische ervaring!). En er is grensverleggend nieuws te horen in onze luisterruimte op de tweede verdieping! 

Bij binnenkomst valt meteen het Sooloos touchscreen op (elders op deze pagina beschreven) en natuurlijk de nieuwe vormgeving van de dCS  Paganini CD / SACD speler combinatie.
Verder staat er zoals altijd onze referentieset: Spectral versterkers, MIT bekabeling en Avalon luidsprekers. Op het eerste oog niets nieuws, maar ga zitten en gebruik het orgaan waar het om gaat, je oren!!! De openheid, kracht, laagdruk, oplossend vermogen, dynamiek en realistische afbeelding: wat een muzikale zeggingskracht…. Dit is niet alleen het gevolg van de zichtbare vernieuwing zoals die van de dCS Paganini maar ook van de onderhuidse progressie in toegepaste techniek bij Spectral-Avalon-MIT. De behuizing is zoals altijd tijdloos, op meegaan met een trend zijn ze niet te betrappen.

Spectral DMC-30 SS Studio Standard voorversterker.
De opvolger van de 30 SL  heeft een volledig nieuw ontworpen voedingscircuit en volume regelaar. De nieuwe voeding garandeert een zeer stabiele aansturing van de versterkertrap ook in een wereld waar het gebruik van PC, mobiele telefoon en lichtdimmers het net zeer verstoren. De nieuw ontworpen volumeregelaar is veel nauwkeuriger en betrouwbaarder dan alles wat tot nu toe op de markt was. We hebben de verschillen tussen de 30SL en 30SS niet naast elkaar kunnen beluisteren (demomodel was al verkocht voordat de 30SS binnen kwam), maar de stap is voor ons zo groot dat we met zekerheid kunnen zeggen dat het zeer de moeite waard is.

Avalon Indra luidsprekers.
Ook bij de Avalon Indra zit de vernieuwing aan de binnenkant. De kast is die van de  Opus.
Het wereldwijd geroemde topmodel van Avalon (de Isis) heeft model gestaan voor de techniek van dit nieuwe ontwerp, vandaar ook de nieuwe naam. De weergavekwaliteiten van de Indra doen dan ook eerder aan de Eidolon Diamond en de Isis denken dan aan de Opus. Bij een vergelijk met de Eidolon wordt duidelijk hoe groot de stap vooruit is. Ongelooflijk hoeveel energie een luidspreker met dit bescheiden  formaat kan omzetten. Net als bij de Isis is dit een luidspreker die klein en verfijnd kan weergeven en alleen groot wordt als het groot moet zijn. Met zijn 26000,-per paar geen koopje, maar als opvolger van de 30000,- kostende Eidolon zeer geslaagd!
Samen met de al besproken MIT MA bekabeling en de nieuwe dCS Paganini CD / SACD speler (volgende nieuwsbrief) heeft onze referentieset een grote stap voorwaarts gemaakt. Kom rustig langs om te luisteren. We doen ons best om de set altijd speelklaar te hebben staan.

Harddisk systemen of hoe gemak de mens dient
Wat dacht u ervan uw gehele muziekcollectie gewoon vanaf de bank in uw woonkamer te kunnen zien en afspelen?
Zonder op te staan om een andere cd op te zetten en met het bedieningsgemak van een iPod of de goede oude jukebox?
Toekomstmuziek? Niets is minder waar, dat kan vandaag de dag en ook nog eens met echte cd-kwaliteit i.p.v. het inferieure MP3-formaat.
Wij hebben in de winkel de systemen van Sonos (CR-100, ZP-80 en ZP-100), Logitech (Squeezebox, Duet en Transporter) en, als klapper, Sooloos voor u demonstratieklaar staan. Kom eens langs en laat u versteld staan van het bedieningsgemak enerzijds en de kwaliteit anderzijds!

Sonos is een draadloos muzieksysteem dat de digitale muziek die is opgeslagen op je computer (of nog mooier, je externe harde schijf) in maximaal 32 ruimtes kan afspelen, het is dus gelijk een draadloos multiroomsysteem.
Wat de Sonos uniek maakt is het gemak van het installeren en de bediening met de iPod-achtige controller CR-100. Een goede interface die echt intuïtief werkt. Daarnaast  is er een ZoneBridge die met een netwerkkabel aan je router verbonden moet zijn, is er een ZP-80 die je op een mooie hifi set kunt aansluiten en een ZP-100 die voorzien is van een ingebouwde versterker. Hier hoef je dus alleen maar een stekker voor de stroom en 2 luidsprekers op aan te sluiten. De ZP-100 kun je dan in een andere kamer (b.v. studeerkamer of keuken) zetten en communiceert dan draadloos met de andere Sonos-kastjes. Een Sonos systeem is er vanaf 748,- (CR 100 en ZP 80).
 
Logitech heeft iets soortgelijks als  Sonos met de nieuwe Squeezebox Duet. Deze kan net als de Sonos de digitale muziek op je computer afspelen. Met de nieuwe a.b. kun je (i.t.t. de gewone Squeezebox) ook op de a.b. zelf zien wat je doet en door je muziek heen scrollen net als bij de Sonos-controller. De Squeezebox en Squeezebox Duet hebben geen ingebouwde versterker aan boord en kun je dus vergelijken met de Sonos ZP-80, je zult hem moeten aansluiten op je hifi set. Daarnaast heeft Logitech nog iets anders moois:  de Transporter, eigenlijk een high end Squeezebox met zeer goede DAC aan boord en gebalanceerde uitgangen. De Transporter kun je (mits je de muziek niet hebt gecomprimeerd maar het hele cd-bestand op de computer hebt staan) vergelijken met de betere cd-spelers. De Squeezebox Duet met a.b kost €399,-, de gewone Squeezebox kost €299,- en de Transporter tot slot kost €1999,-.
Qua interface moet de Squeezebox het echter afleggen tegen Sonos.

Sooloos is de overtreffende trap van Sonos en Squeezebox/Transporter.
Dus: superdacs, een gespiegeld terrabytegeheugen, interface via touchscreen, en als klapper een briljante database waar de échte muziekliefhebber van gaat watertanden.
Een Sooloos systeem is een veel "groter" systeem dan b.v. de Sonos: fysiek groter maar ook veel meer opslagcapaciteit (vanaf 2x1Tb t/m 2x3Tb!) zodat je je muziek niet meer hoeft te comprimeren maar alle cd-s er in hun volledige originele formaat op kunt zetten. Daarnaast is het geschikter voor zeer grote collecties. De Sonos stopt b.v. bij 50.000 nummers, de Sooloos gaat dan nog vrolijk verder. Ook de bediening door op het touchscreen te klikken is een hele bijzondere ervaring! Maar de echte schoonheid zit hem in de database met bijbehorende zoek-functies. Ineens weet je alles over wie op welke titel in je collectie meespeelt en is er naast het art-work en de credits ook de mogelijkheid om recensies te lezen van de titels.
Sooloos bestaat uit:
-Een Control One touchscreen waar je al je cd's kunt invoeren en eenmaal ingevoerd je cd's kan kiezen als bij een jukebox van.
-Een Source (ofwel bron),  deze Source bevat de DAC en is de verbinding tussen de plek waar je muziek is opgeslagen (Store) en je high end stereoset.
-De Store (harde schijf) bestaat bij de Sooloos altijd uit 2 componenten: eentje voor de opslag van alle muziek en een tweede als back-up van de eerste.
Een Sooloos muzieksysteem is er vanaf €12.900,-

Alles met één afstandsbediening bedienen, kan dat?
Ja, dat kan met een Nevo.
Met een Nevo koop je een oplossing voor je afstandsbedieningsprobleem. De eerste Nevo was een Nevo SL waarvan we verschillende door ons geprogrammeerde versies  hebben liggen bij klanten.
Net binnen is de Q50 en binnenkort komt de S70. Net als de oorspronkelijke SL kun je de nieuwe Nevo’s volledig met de computer programmeren. Het is niet alleen een vervanger van al je huidige A.B.’s, het is met de Nevo’s mogelijk om met slechts 1 druk op de knop een zogenaamde “macro” te verzenden. Met zo’n macro kun je b.v. “DVD-kijken”. Wanneer je dan op DVD-kijken drukt zendt de Nevo 1 macro uit met signalen voor alle apparaten die dan aan moeten en zet ze in de juiste stand: de tv gaat aan en op de juiste ingang, de dvd-speler gaat aan en begint te spelen en tot slot gaat de (surround) versterker aan. En als je klaar bent kun je met slechts 1 druk op de knop alles in een keer uit doen!  Het is met de Q50 en de S70 mogelijk om m.b.v. een klein ontvangertje genaamd Nevo Link de apparatuur in een gesloten kast te zetten, de Nevo Link communiceert dan met de Q50 en S70 middels een RF-signaal i.p.v. infrarood en er kunnen dan geen fouten gemaakt worden bij het zenden van macro’s zoals met infrarood nog wel eens kan gebeuren.
De Q50 kost €600,-, de S70 kost €1199,- en de Nevo Link kost € 220,-

Vergeet alle i-pod dockings
Het eclatante succes van Apple’s i-pod heeft de audiowereld niet onberoerd gelaten. In de afgelopen jaren zijn reeds tientallen dockings in allerlei soorten,maten,vormen en nivo’s verschenen. Meeliften noemen we dat.
Bij Martin Logan echter lijken de rollen omgedraaid,hier lift de i-Pod mee. Met het uitbrengen van de Purity is er nu “the ultimate”docking in de vorm van een volledig actieve hybride electrostaat.
Een lijnuitgang (regelbaar uiteraard) volstaat. Dit kan dus een i-pod zijn! Voor meer controle,detail en een schoner geluidsbeeld is een betere bron wel aan bevelen.
Die bron kan een geïntegreerde versterker zijn (de purity is aanstuurbaar via luidsprekerklemmen) maar ook een voorversterker of een cd speler met regelbare uitgang.
Goed opstellen, op de juiste plek gaan zitten en genieten maar van een grootse,krachtige en schone weergave!
Voor wie dit aansluitgemak iets teveel is, is er de Source waar u wel een versterker nodig heeft om het hele hybride speaker mee aan te sturen.
De Source kost 2450.- p/p en de Purity 3650.- p/p.

Audio Physic Virgo V
Als opvolger voor de Virgo 3 (wij weten ook niet wat er met de 4 is gebeurd) heeft het illustere Duitse merk ons afgelopen winter verblijd met deze uitbreiding. Het gebruik van, door Audio Physic zelf ontwikkelde HHC  (Hyper Holographic Cone) tweeter en midrange heeft een kleine Avanti opgeleverd. Qua vorm is er nu vanaf de Spark een hele mooie lijn te zien. “En de klank dan?”  zult u zich (terecht) afvragen: het is natuurlijk een kwestie van met de eigen oren ervaren maar we kunnen alvast verklappen dat dit een bloedstollende, schone en luchtige topper is in deze prijsklasse!
De Audio Physic Virgo V is er vanaf  6200.- p/p . Wij hebben hem staan in de fantastische ebben uitvoering. 

 

ModulModul door Finite Elemente
Finite Elemente staat bij ons bekend als de fabrikant die de best klinkende meubels voor audiosystemen maakt. De klassiekers Spider en Pagode komen uit deze stal. Met ModulModul zijn ze erin geslaagd een dressoir te maken waarmee ze gerenommeerde meubelfabrikanten als Pastoe en Interlubke naar de kroon steken, met het verschil dat dit speciaal voor high-end hi-fi ontworpen is. Dus: stijlvolle/strakke tijdloze looks en afwerking, een infrastructuur geschikt voor veel en dikke kabels, warmteafvoer en, door de speciale sandwichconstructie, superieure klank. 

 


Arcam, Audio Physic, Audio Quest, Avalon, Benz Micro, Beyer Dynamic, B&W, Cambridge Audio, Clearaudio, Cyrus, dCS, Densen, Diapason, Finite Design, Furutech, Grado, Jaynini Audio Design, Lehmann, Linn, Magnepan, Martin Logan, Meridian, Micro Benz, MIT, Moon , Musical Fidelity, Panasonic, Pass Labs, Primare, Pro-ject, PS Audio, Quad, Sennheiser, Siltech, Sonos, Spectral, Stax,Theta digital, Tivoli Audio Design, Unison Research, Wadia